Przygotowania do egzaminu gimnazjalnego

Przygotowania do egzaminu gimnazjalnego

books-614711_640Wszyscy gimnazjaliści, którzy zmierzą się ze stresem egzaminacyjnym, powinni być jak najlepiej przygotowani. Wiadomo, że im więcej się nauczą i im więcej wiedzy przyswoją, tym łatwiej będzie im uzyskać zadowalające wyniki.

Obecnie podręczniki szkolne są tak tworzone, aby zawierały jak najwięcej potrzebnej wiedzy, podanej w sposób przystępny i zrozumiały. Według różnych opinii egzaminy gimnazjalne, które miały miejsce przed 2012 rokiem, były tworzone pod kątem sprawdzenia inteligencji ucznia, umiejętności wyszukiwania informacji w tekście czy odpowiedniego analizowania informacji. Obecnie testy te wymagają dużo więcej wiedzy, wyniesionej z lekcji i książek. Dlatego najlepszą radą dla uczniów trzecich klas gimnazjów jest: nauka, powtórka, nauka i jeszcze raz powtórka.
Dobrym pomysłem jest zapisywanie sobie w jednym miejscu rzeczy, które nie są do końca zrozumiałe i które mogą sprawiać trudność. W ten sposób przed egzaminem będzie wiadomo, na co należy położyć większy nacisk w trakcie nauki. Dzięki temu można również zwrócić się do nauczycieli o ponowne wyjaśnienie, wytłumaczenie konkretnego zagadnienia.
Ważną rzeczą jest odpowiednie przygotowanie się do samego procesu nauki. Zadbajmy o to, aby nic nie rozpraszało naszej uwagi. Wyciszmy się, wyłączmy komputer i telefon. Przygotujmy odpowiednio miejsce do nauki. Naszykujmy sobie wszystkie niezbędne pomoce naukowe. Oczywiście podstawowym narzędziem nauki będą nasze książki do gimnazjum oraz zeszyty.

Pamiętajmy, że zbyt duży stres może spowodować pewnego rodzaju blokadę. Nawet jeśli posiadamy dużą wiedzę, stres może spowodować, że wszystkie wiadomości wylecą nam z głowy. Dlatego też przed samym egzaminem nie starajmy się czegoś douczyć, tylko postarajmy się odprężyć i zrelaksować.