Jak zabezpieczyć dach przed silnym wiatrem?

Jak zabezpieczyć dach przed silnym wiatrem?

Zmiany klimatyczne i atmosferyczne sprawiają, że nie ma już znaczenia w jakim rejonie kraju mieszkamy. Praktycznie wszędzie coraz częściej spotykamy wichury lub trąby powietrzne. Nawet tak zwana strefa I nie jest wolna od nawałnic i porywistych klimatów. Dlatego bardzo ważne jest, by wiedzieć, jak zabezpieczyć dach przed silnym wiatrem. Dzięki temu, będziemy czuli się bezpiecznie.

Co wpływa na trwałość dachu?

To pierwsze pytanie, które powinniśmy sobie zadać jeszcze przed zakupem zadaszenia, a nawet projektem więźby. Od tego, jak skonstruowana będą krokwie i jaki będzie kont nachylenia połaci dachowych, zależy bezpieczeństwo konstrukcji i podatność pokrycia na podmuchy wiatru. Kolejna ważna kwestia to prawidłowy sposób montażu. Nie warto pozostawiać tego ekipie budowlanej. Dużo korzystniej będzie zatrudnić fachowca, który zna się na dekarstwie.

Projekt bezpiecznego domu

Nie bez znaczenia jest również projekt budynku i umocnienia jakie zostaną wykonane. Pamiętajmy, że im wyższy budynek tym niebezpieczniej dla nas w czasie wichury. Jednak jeśli będzie on odpowiednio zaprojektowany i umocniony, nie musimy rezygnować z dodatkowych pięter w swoim domu. Dzięki odpowiedniemu wyważeniu ciężkości i konstrukcji oraz fundamentów, nawet dwupiętrowe mieszkanie będzie bezpieczne w czasie niesprzyjających warunków atmosferycznych.

Rodzaj dachu a odporność na wiatr

Najważniejsza kwestia, czyli rodzaj dachu zostawiliśmy na koniec. Jedni decydują się na dachówki ceramiczne, ponieważ są bardzo ciężkie i mówiąc kolokwialnie, pewniejsze niż, np. blachodachówka. Takie opinie o zadaszeniu z blachy są krzywdzące, ponieważ ten materiał może również perfekcyjnie zabezpieczyć budowlę przed wiatrem i być odporne na jego podmuchy. Jak zawsze, wszystko zależy od sposobu instalacji modułów i skrupulatności dekarza.

Jeśli chcemy zaoszczędzić na poszyciu, ale nie kosztem jakości, blachodachówka będzie odpowiednia. Pod warunkiem, że zastosowane zostaną środki ostrożności. Jednym z nich jest, np. dodatkowe mocowanie modułów lub połączenie murłaty ze ścianą zewnętrzną. Zastępstwem poszycia z blachodachówki może być jest tańsza blacha trapezowa.

Dodaj komentarz