Odżywki białkowe

Odżywki białkowe

Rynek suplementów diety jest coraz bardziej popularyzowany wśród sportowców oraz sportowców amatorów. W ostatnich latach nawet ludzie niezwiązani ze sportem zaczynają interesować się suplementami diety przez co zgłębiając temat są potencjalnymi klientami firm produkujących suplementy.

Odżywki białkowe są niewątpliwie jednymi z najbardziej rozchwytywanych produktów na półkach sklepowych z suplementami diety. Przykładowymi produktami z tej kategorii są Hi Tec Whey c-6 oraz Olimp Whey Protein Complex.

Warto zauważyć, że suplementy te są stosowane zarówno przez wyczynowych sportowców jak i amatorów przez co ich dostępność w sklepach jest łatwa. Odżywki białkowe stosowane są jako alternatywne źródło protein których organizm potrzebuje do regeneracji po treningach zarówno siłowych jak i wytrzymałościowych. Bez odpowiedniej podaży białka organizm nie będzie mógł się odpowiednio zregenerować co zniweluje efekty treningu oraz zaprzepaści wysiłek włożony przez zawodnika.

Przyjmuje się, że sportowcowi potrzeba nawet trzy gramy białka na jeden kilogram masy ciała choć wystarczającą ilością będzie również półtora grama na kilogram masy ciała. Białko powinno być dostarczane przez cały dzień ale wskazane jest dostarczenie go zaraz po treningu. Trenerzy oraz lekarze wykazują też działanie anty kataboliczne białka przyjmowanego rano, na czczo lub tez wieczorem przed snem. Należy zaznaczyć, że odżywki białkowe są alternatywą dla produktów spożywczych pochodzenia naturalnego.

Proteiny zawarte są naturalnie w takich produktach jak mięso, jaja kurze, wędliny, produkty mleczne czy też fasola lub soczewica. Produkty takie jak ryż, kasza czy inne produkty węglowodanowe nie posiadają dużych ilości białka a te które posiadają nie mają pełnego wachlarza aminokwasów co sprawia że dla organizmu są produktem niepełno wartościowym.

Dodaj komentarz