Dlaczego warto korzystać z rejestratorów jazdy?

Dlaczego warto korzystać z rejestratorów jazdy?

Wideorejestratory do pojazdów cieszą się ogromną popularnością ostatnimi laty. Ich zadaniem jest nagrywanie trasy, podczas jazdy i tworzenie video-zapisu. Działają na zasadzie zwykłej kamery, są jednak stworzone specjalnie do konkretnego typu nagrań. Co nie oznacza, że nie możemy z nich skorzystać do innych celów. Omawiamy, dlaczego warto zakupić taki rejestrator jazdy oraz ile warto za niego zapłacić.

Jednym z podstawowych i zdecydowanie najczęstszych powodów zakupowania wideorejestratorów samochodowych, jest możliwość wyjaśniania sytuacji spornych, które mogą przydarzyć się nam podczas jazdy. Taka sytuacja może mieć miejsce na trasie np. podczas kolizji drogowej. Często zdarza się tak, że trudno wyjaśnić, kto tak naprawę spowodował stłuczkę. Nawet jeśli jechaliśmy zgodnie z przepisami, a sprawcą stłuczki jest ktoś inny, często jesteśmy na przegranej pozycji. Szczególnie jeśli nie mamy żadnego dowodu na poprawność naszej jazdy, ani świadków, a kierowca który spowodował kolizję upiera się, że to my jechaliśmy niewłaściwie.  Dochodzi wówczas zazwyczaj do przepychanki słownej, która nie prowadzi do żadnego rozwiązania. W takiej sytuacji nagranie z wideorejestratora może być niezwykle przydane a nawet kluczowe dla tej sprawy i stanowić rozwikłanie sporu na naszą korzyść. Warto pamiętać by kamerkę mieć włączoną cały czas również parkując samochód, ponieważ i tam mogą zaskoczyć nas nieprzyjemne zdarzenia.

Dokładność video-zapisu zależy oczywiście w dużej mierze od tego, czy rejestrator posiada odpowiednie parametry nagrywania oraz czy był ustawiony we właściwy sposób. Wpływ na parametry ma marka modelu oraz jego cena. Możemy kupić kamerkę za kilkadziesiąt złotych, ale nie spodziewajmy się po niej „cudów”. Bardzo dobry wideorejestrator Xblitz Park view możemy kupić w przedziale cenowym 300-400zł. Są oczywiście droższe modele, jednak nie warto popadać również w tą drugą skrajność.

Jeszcze jednym, jednak zdecydowanie rzadszym powodem dla którego użytkownicy cenią sobie sprzęt rejestrujący jazdę, jest możliwość upamiętnienia miejsc przez które przejeżdżamy, np. podczas podróży.

Dodaj komentarz