Porada prawna – jak szukać specjalistów?

Porada prawna – jak szukać specjalistów?

hammer-719066_640

W dzisiejszych czasach z porad prawnych korzysta praktycznie każdy, co nie oznacza, że zawsze trafiamy w ręce profesjonalistów. Powierzenie obcej osobie, spraw często bardzo osobistych, wymaga nie lada zaufania. Jak zagwarantować sobie powodzenie oraz znaleźć kancelarię, która sprosta naszym oczekiwaniom? Poniżej przedstawiliśmy kilka wskazówek dla tych, którzy w najbliższym czasie planują zasięgnąć porady prawnej u zaufanego specjalisty.

Pierwszym i kluczowym aspektem jest uświadomienie sobie, kogo tak na prawdę w danym momencie potrzebujemy – radcy prawnego czy prawnika. Mimo, iż obecnie różnica między tymi profesjami uległa częściowemu zatarciu, są to nadal odrębne zawody. Zadaniem radcy prawnego jest udzielenie odpowiedniej porady, sporządzanie opinii prawnych oraz przygotowanie projektu akt. Może on także reprezentować nasze interesy w sądzie, zakres jego obowiązków reguluje ustawa o radcach prawnych z 1986 roku. Podstawowa różnica polega więc na tym, że radcę można zatrudnić na podstawie stosunku pracy. Jeśli więc dojdziemy do wniosku, że w naszej firmie potrzebujemy osoby znającej prawo, przyszłego pracownika będziemy szukać w gronie radców.

Obowiązki prawnika w znacznym stopniu pokrywają się z usługami świadczonymi przez radcę. W czym spoczywa więc różnica? Prawnik może być zatrudniony jedynie w kancelarii prawnej jako pracownik lub właściciel a także tylko on ma uprawnienia do reprezentowania naszych interesów w sprawach karnych oraz skarbowych.

Jak wybrać dobrego specjalistę?

Warto zdać się na opinię innych. W internecie znajdziemy niezliczoną ilość chatów oraz forów internetowych poświęconych prawnikom i kancelariom prawnym. Należy pamiętać jednak, że nie wszystkie z nich są godne zaufania! Nie tylko internet jest w tym przypadku cennym źródłem informacji – możemy osobiście porozmawiać z osobami, korzystającymi wcześniej z usług konkretnego specjalisty. Z radcą prawnym czy też prawnikiem powinniśmy się spotkać, nim zwrócimy się z konkretną sprawą lub problemem.

„Nim podejmiemy decyzję, powinniśmy zwrócić uwagę na doświadczenie” – podkreśla notariusz Jan Tarkowski. Młodzi zdolni absolwenci kierunków prawniczych niekoniecznie muszą sprostać naszym oczekiwaniom. Kancelaria, która dłużej utrzymała się na rynku, mająca więcej praktyki oraz lepiej znająca środowisko prawnicze, ma również większe szanse na powodzenie.

Dla niektórych klientów ważnym kryterium może być cena. Jak wiemy jakość nie zawsze idzie w parze z zainwestowanymi środkami finansowymi. Obecnie, ze względu na dużą konkurencję na rynku, windowanie cen jest rzadkością. „Absolutnie nie możemy więc brać pod uwagę tego czynnika jako decydującego” – zapewnia Jan Tarkowski.

Ostatnim istotnym aspektem, który powinien zwrócić naszą uwagę jest krąg zainteresowań oraz specjalizacja wybranego przez nas prawnika lub radcy prawnego. Ludzie wszechwiedzący nie istnieją i nie należy o tym zapominać. Wybierzmy osobę, która daną gałęzią prawa nie tylko się interesuje, ale ma w niej również konkretne osiągnięcia.

Wybór osoby, która wesprze nas poradą prawdą jest niesamowicie trudny, wiele bowiem od niej zależy. Warto więc zwrócić uwagę na powyższe czynniki oraz dobrze zastanowić się przed podjęciem tak istotnej decyzji.

Dodaj komentarz