Męskie mokasyny na lato

Męskie mokasyny na lato

shoelace-505344_640Gdy robi się cieplej, wśród panów pojawia się dylemat odnośnie obuwia adekwatnego do pogody, ale i właściwie podkreślającego ich styl. Jak zatem wybrać buty jeżeli sandały bądź obuwie sportowe wydaje się nam zbyt mało eleganckie, zaś buty ze skóry wizytowe bądź w typie casual niezbyt wygodne w sezonie letnim i wiosennym?

Idealnym kompromisem pomiędzy wygodą, luzem a elegancją mogą okazać się mokasyny skórzane. Ich główną zaletą jest lekkość, dlatego świetnie sprawdzają się w sezonie wiosenno-letnim. Styliści fachowo wyróżniają podział mokasynów na „loafers” i „mocassins”. Loafersy posiadają podeszwę i cholewkę wykonaną z osobnych elementów skórzanych oraz posiadają obcas. Mocassins są natomiast lżejsze, nie mają obcasa, a podeszwa i cholewka są z tego samego gatunku skóry. Istnieją również mokasyny zaprojektowane z myślą o kierowcach.

Często spotyka się pytanie o to czy do mokasynów można zakładać skarpety. W przypadku bardziej eleganckich mokasynów w typie „Loafers” noszonych do formalnego zestawu jak np. klasyczny garnitur skarpetki będą jak najbardziej na miejscu. Natomiast lżejsze mokasyny np. w typie żeglarskim nie tylko najlepiej leżą, ale i wyglądają jeśli nosimy je bez skarpet. W przeciwnym razie efekt wizualny będzie równie passé co w przypadku skarpet wdziewanych do sandałów, a ponadto mokasyny stracą swoje naturalne zalety. Większość mokasynów dobrej marki to buty ze skóry na tyle cienkiej, że w kontakcie z bosą stopą nie powinniśmy odczuwać dyskomfortu. Podeszwa też przeważnie jest dosyć lekka i posiada wypustki, dzięki czemu nie będzie nam w niej gorąco. Jeżeli już musimy założyć do mokasynów skarpetki, np. w chłodniejszy dzień, powinny być to skarpetki w stylu casual, ale absolutnie nie sportowe. Dużo zależy od pogody i sytuacji w której przyjdzie nam je założyć.

Walorem mokasynów jest to, że nie wymagają jakiejś szczególnej konserwacji. Dobrze jest stosować wkładki pochłaniające zapachy i wilgoć i nie dopuszczać do ich przemoczenia, gdyż istnieje niebezpieczeństwo, że po wyschnięciu odkształcą się w stopniu utrudniającym ich używanie i stracą estetyczny wygląd.