Kamery samochodowe a prawo

Kamery samochodowe a prawo

Z urządzeniami, które często zdarza nam się używać w samochodzie bywa różnie. Niektóre mogą być przez nas używane, inne nie, a jeszcze inne mogą znajdować się w pojeździe, ale wyłączone. A jak to jest z kamerami samochodowymi? Czy każdy może jej używać i udostępniać wykonane nagrania? O tym przekonacie się za chwilę!

Czy nagrywanie ruchu drogowego jest legalne?

Wychodząc z założenia, że co nie jest prawnie zakazane, jest jak najbardziej dozwolone, możemy odpowiedzieć na to pytanie twierdząco. Polskie prawo w żaden sposób nie kwestionuje użycia wideorejestratorów czy w ogóle ich instalacji w samochodzie. Takich przepisów po prostu nie znajdziemy. Można więc śmiało powiedzieć, że każdy kierowca może mieć w swoim pojeździe kamerkę samochodową i oczywiście może za jej pomocą nagrywać filmiki.

Czy udostępnianie nagrań jest legalne?

Co innego, jeśli chodzi o udostępnianie filmików z naszej kamerki. Z racji tego, iż w polskim prawie nie istnieją żadne zapisy odnośnie użycia wideorejestratorów, w przypadku rozpowszechniania filmów stosowane są przepisy kodeksu cywilnego lub te o ochronie danych osobowych. Wykorzystanie nagrania może rodzić odpowiedzialność cywilną i administracyjną. Może, ale nie musi! A jak to się ma do konkretnych przypadków udostępniania nagrań?

  • Odpowiedzialność cywilna – publikacja filmów w Internecie. Możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności, jeśli opublikujemy film, np. w serwisie Youtube, bez zgody osoby, która znalazła się na nagraniu. Taka osoba może się domagać ochrony swoich dóbr osobistych na drodze sądowej. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy dana osoba stanowi tylko „tło” jakiegoś zdarzenia.
  • Odpowiedzialność administracyjna. Tutaj zgodnie z ustawą o ochronie danych, nie możemy naruszać danych osobowych uczestników nagrania, wykorzystując materiał w sądzie. Sporna kwestia dotyczy także ujawniania tablic rejestracyjnych. Bo dla instytucji, która jest w stanie znaleźć konkretną osobę po numerach rejestracyjnych, są one danymi osobowymi. Ale dla przeciętnego Kowalskiego, który nie ma szans uzyskać informacji o właścicielu pojazdu, są to dane całkowicie bezużyteczne.

Decydujesz się na zakup kamerki? Wybierz navitelr600!

Dodaj komentarz