Jak wymienić rozrusznik w BMW E36?

Jak wymienić rozrusznik w BMW E36?

Wydawałoby się, że zepsuty rozrusznik w samochodzie nie jest jakimś problemem. Jego awaria może jednak skutecznie unieruchomić nasz samochód. Ale jest na to sposób. Możemy bowiem sami naprawić usterkę. Jak wymontować i zamontować rozrusznik w BMW serii 3? Przedstawimy wszystko krok po kroku.

Jak wymontować rozrusznik?

Aby wymienić rozrusznik, nie musimy posiadać jakichś szczególnych zdolności. Na początek musimy w ogóle znaleźć rozrusznik. Zlokalizowany jest on z boku silnika i bez problemu wyjmiemy go od góry. Najpierw musimy jednak odłączyć ujemną klemę akumulatora, a następnie odczepiamy górną część filtru powietrza wraz z przepływomierzem powietrza. Po tych czynnościach otwieramy zatrzask i odpinamy przewody elastyczne.

Kiedy już to zrobimy, bierzemy się za wyjęcie z gumowej podstawki nastawnika prędkości obrotowej biegu jałowego. Musimy odkręcić śrubę uchwytu bagnetu oleju i wyjąć rurę prowadzącą. Teraz kolej na demontaż kanału przewodów elektrycznych pod kolektorem dolotowym. Odkręcamy przewody i wykręcamy górną śrubę od rozrusznika. Jednocześnie wciskamy przewody cieczy chłodzącej. Odkręcamy dolną śrubę mocującą i wyciągamy rozrusznik.

Być może te wszystkie czynności brzmią skomplikowanie, jednak nie ma się czego obawiać – to proste.

Montaż nowego rozrusznika

Warto zastanowić się, gdzie kupić rozrusznik. Co prawda, najtańsze będą chińskie podróbki, jednak ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Jeśli znamy jakieś zaufane źródła, możemy też kupić używany rozrusznik. Najczęściej jednak zaleca się regenerację starego rozrusznika. Kosztuje podobnie, ile zakup chińskich podróbek, ale możemy być pewni, że długo nam jeszcze posłuży.

Montażu rozrusznika dokonujemy podobnie jak demontażu, tylko w odwrotnej kolejności. Pamiętajmy, by nie zapomnieć o żadnym elemencie i dokładnie dokręcić wszystkie śruby. Gdy montujemy rurę prowadzącą do bagnetu, zamontujmy nową uszczelkę. I pamiętajmy o podkładkach pod śruby mocujące rozrusznika.

Jeśli czujesz, że nie poradzisz sobie z wymianą rozrusznika, zajrzyj na stronę serwisu BMW: http://www.bmw-service-fialkowski.pl/.

2 thoughts on “Jak wymienić rozrusznik w BMW E36?

Dodaj komentarz