Geometria kół – kiedy ją sprawdzić?

Geometria kół – kiedy ją sprawdzić?

Bezpieczeństwo w samochodzie to podstawa i co do tego nie ma wątpliwości. Sprawdzenie geometrii kół powinno być wykonywane raz na jakiś czas, zwłaszcza, jeśli właśnie kupiliśmy używany samochód. Kiedy warto sprawdzić geometrię kół i jak wygląda taka usługa?

Kiedy sprawdzić geometrię kół?

Jak już wspomnieliśmy, geometrię warto sprawdzić, gdy zakupiliśmy samochód używany. Wówczas prócz ogólnego przeglądu stanu technicznego sprawdza się również geometrię. Warto również tego dokonać, gdy kupiliśmy nowy komplet opon, gdy wjechaliśmy w dużą dziurę na drodze czy uderzyliśmy w krawężnik lub inną przeszkodę. Także wymiana elementu zawieszenia czy układu kierowniczego powinna nas skłonić do takiego posunięcia.

Po czym poznać, że mamy kłopoty z geometrią?

Czasami kłopoty z geometrią możemy zauważyć przy sprawdzaniu stanu opon. Powinniśmy się zaniepokoić, jeśli z jednej strony bieżnik jest bardziej zużyty lub opony po jednej stronie pojazdu zużywają się szybciej. Oczywiście to nie jedyne symptomy, które ostrzegają o  złej geometrii samochodu. Samoistne skręcanie samochodu po puszczeniu kierownicy lub sytuacja, w której kierownica nie wraca do pozycji wyprostowanej po wyjściu z zakrętu również o tym świadczy.

Jak wygląda sprawdzanie geometrii?

Geometrię kół warto sprawdzić na stacji kontroli pojazdów.Sama usługa trwa zwykle około pół godziny. W jej skład wchodzi:

  • Ustawienie zbieżności, czyli kąta pomiędzy kołami jednej osi, który widzimy patrząc na samochód od góry lub od dołu.
  • Kąt pochylenia kół – można go zauważyć, patrząc na samochód od przodu lub od tyłu.
  • Kąt pochylenia sworznia zwrotnic oraz kąt wyprzedzenia sworznia zwrotnic – odpowiadają one za ustawienie kół względem osi pojazdu podczas jazdy po łuku. Drugi z parametrów odpowiada za powrót kierownicy i opon do pozycji prostej po wyjściu z zakrętu.

Odpowiednie ustawienie tych elementów wpływa nie tylko na bezpieczeństwo i komfort jazdy, ale także na stabilność kierowania. Jeśli chcesz sprawdzić geometrię kół w Zielonej Górze, zajrzyj na stronę: http://www.bmw-service-fialkowski.pl/.

Dodaj komentarz